Zasady efektywnego uczenia się
- Nie jest dobre uczenie się w łóżku, bo kojarzy się ono ze spaniem. Zdecydowanie lepsze jest biurko, tam powinno się gromadzić potrzebne materiały, żeby nie tracić czasu na poszukiwania i żeby nie było pretekstu wychodzenia z pokoju.
- Należy uczyć się blokami (np. od rana do obiadu) i na przemian, np. godzina matematyki, godzina języka polskiego, a pomiędzy nimi zrobić sobie kilkunastominutową przerwę na przeczytanie gazety, książki, obejrzenie jakiegoś programu w telewizji czy krótki spacer.
- Ważne jest aby uczyć się wszystkich przedmiotów na bieżąco.
- Warto opowiadać na głos to co się umie.
- Dobrze jest uczyć się wspólnie - oczywiście pod koniec, kiedy ma się już pewną wiedzę.
- Ucząc się, lepiej nie słuchać piosenek ze słowami. Nie przeszkadza natomiast muzyka instrumentalna.
- Chociaż, lepiej jest zdawać sprawdziany, egzaminy będąc wyspanym, to bezsenność w noc poprzedzającą te chwile jest czymś naturalnym. Można spróbować zwalczyć ją zmęczeniem fizycznym. Zasnąć pomagają także wieczorne spacery, wietrzenie pokoju, relaksujące kąpiele. Jeśli mimo to nie uda się nam zasnąć, można włączyć muzykę relaksacyjną bądź poczytać książkę.
- Duży wpływ na samopoczucie uczniów ma odpowiednie odżywianie. Dieta przed egzaminami powinna być bogata w witaminy i mikroelementy np. cynk, witaminy A i B, magnez, Fosfor i lit. Nie należy za to przesadzać z mocną herbatą czy kawą. Zamiast tego lepsza będzie woda mineralna. Woda pomaga w przemianach biochemicznych w mózgu sprzyjających efektywnemu uczeniu się. dietetycy zalecają też zieloną herbatę, która jest zdrowa i ma działanie energetyzujące. Zdecydowanie nie wolno sięgać po środki pobudzające!!
- Warto pamiętać o prostych ćwiczeniach relaksacyjnych : odprężających, rozluźniających, przede wszystkim oddechowych.