ŚWIETLICA ZAPRASZA

PONIEDZIAŁEK - CZWARTEK  7.45 - 15.35

PIĄTEK 7.45 - 15.25

Do świetlicy zapraszają  p. E. Domowicz, p. K. Wędzik, p. B. Gładkiewicz, p. J. Urbaniak, p. A. Madera, p. M. Derdak, p. A. Adamczyk.

Organizacja pracy świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 13 im. Kolejarzy Polskich
w Zduńskiej Woli w okresie epidemii.

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie zmieniające Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa
    i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. U. 2020 poz. 1386 z dnia 12 sierpnia 2020 r.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
     i zwalczaniem Covid 19 Dz. U. 2020 poz. 410 z dnia  11 marca 2020 r.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań
    w zakresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
    z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 493 z dnia
    20 marca 2020 r.

1. Do świetlicy szkolnej uczęszczają wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub
    w izolacji w warunkach domowych.
  2. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Wszystkim uczniom wchodzącym do świetlicy należy zapewnić środki do dezynfekcji rąk.
    Są one  rozmieszczone w świetlicy, w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  4. W pomieszczeniach wykorzystanych na zajęcia świetlicowe wywieszono instrukcje z zasadami zachowania higieny.
  5. Sale świetlicowe, toalety oraz ciągi komunikacyjne są regularnie myte i dezynfekowane.
  6. Nauczyciele dbają o organizację zajęć świetlicowych ograniczających bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.
  7. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w świetlicy, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, są usuwane lub uniemożliwia się do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone lub dezynfekowane.
  8. Salę przeznaczoną na organizację zajęć świetlicowych wietrzy się przynajmniej raz na godzinę.
  9. Nauczyciel podczas zajęć świetlicowych wyjaśnia dzieciom:

1. a) jakie zasady obowiązują w szkole oraz świetlicy i dlaczego zostały wprowadzone,
  2. b) instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji mycia rąk umieszczonej
    w budynku szkoły,
  3. c) zwraca uwagę na to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na świeżym powietrzu, nie dotykały oczu, nosa i ust.
  4. Regularnie myjemy ręce – po przyjściu do świetlicy, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza.
  5. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przestrzegają zasad współżycia w grupie związanych z COVID-19 oraz respektują polecenia nauczyciela związane z COVID-19.
  6. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
  7. Przynoszą tylko niezbędne rzeczy, zabawki itd. zostają w domu.
  8. Osoby odbierające uczniów muszą być zdrowe i podczas odbioru dziecka powinny zachować wszelkie środki ostrożności (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust
    i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  9. Opiekunowie odprowadzający dzieci do świetlicy mogą wchodzić tylko do wyznaczonej przestrzeni, zachowując zasady:
  • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  1. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia.
  2. Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia
    w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości
    od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

Kochani Rodzice zwracamy się z prośbą o wzmacnianie naszych działań poprzez instruowanie oraz edukowanie dzieci w domu.

Sporządził                                                                                               Zatwierdził

Zespół nauczycieli świetlicy                                                                                     Dyrektor Szkoły

mgr Iwona Kamińska