Wspólne kroki w Cyberświecie
„Wspólne kroki w Cyberświecie”, czyli… ukształtowanie u dzieci uczących się w trzecich klasach szkoły podstawowej wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i innych mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniami od nich. Wiodącą strategią profilaktyczną, na której opiera się program, jest kształtowanie umiejętności życiowych dzieci. Programy profilaktyczne realizowane na etapie edukacji wczesnoszkolnej powinny stwarzać rodzicom możliwość rozwijania swoich kompetencji wychowawczych, wspierać pozytywny klimat społeczny szkoły i tworzyć uczniom warunki sprzyjające rozwojowi wybranych umiejętności psychospołecznych. Właśnie taką propozycją jest rekomendowany program profilaktyczny „Wspólne kroki w Cyberświecie”, którego realizację rozpoczęli uczniowie klas 3a i 3b. Zajęcia prowadzą, przeszkolone, certyfikowane realizatorki programu: Magdalena Woszczak - wychowawczyni klasy 3b i Dorota Olejnik - pedagog szkolny/specjalny).
Cały program składający się z dziesięciu zajęć podzielony został na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok zawiera cztery zajęcia dotyczące zasad korzystania
z cyberprzestrzeni (netykieta, wirusy, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu itp.). Drugi blok (cztery zajęcia) koncentruje się na kształtowaniu umiejętności emocjonalnych, psychospołecznych uczniów przydatnych w życiu „realnym” i „wirtualnym” (emocje, zasady komunikacji, techniki relaksacyjne itp.). Trzeci blok składa się z dwóch zajęć i dotyczy z jednej strony specyficznych zagrożeń internetowych (cyberprzemoc), a z drugiej świata aktywności pozainternetowych, które są naturalną „alternatywą” dla świata nowych mediów.
Uczniowie wyposażeni zostali w zeszyt ćwiczeń (materiały edukacyjne dla dzieci), rodzice z kolei , na spotkaniu informacyjnym otrzymali poradnik dla rodziców i opiekunów dotyczący problematyki wychowania i cybermediów.